İzmir Almanya Başkonsolosluğu

Almanya Konsolosluğu İzmir ve Ege bölgesinde bulunan yakın illerde yaşayan Türk ve Alman vatandaşlarına vize işlemleri ve pasaport işlemleri için hizmet vermektedir. Aynı zamanda Antalya Almanya Konsolosluğu tarafından yapılmayan vize işlemleri de İzmir Almanya Başkonsolosluğu tarafından üstlenilmiştir.

Bazı durumlarda Konsolosluk işlemleri için randevu almanız gerekebilir. Bu gibi durumlarda 0850 304 38 39 numaralı telefon hattımız üzerinden kolayca randevu talep edebilir veya alt kısımda butonu kullanabilirsiniz.

Hangi durumlarda Almanya konsolosluğuna randevu almanız gerekiyor?

  • Almanya’ya doksan günden az yapacağınız vize başvurularınız için.
  • Almanya’ya doksan günden fazla yapacağınız oturum amaçlı konaklama veya seyahatleriniz için.
  • Almanya oturum kartı başvurusu ve yenileme veya Almanya ülkesine geri dönüş için.
  • Almanya aile birleşimi talepleriniz için.
  • Soyadı Beyanı ve Evlenme Ehliyet Belgesi
  • Belgeleme ve Tasdik İşlemleri
  • Pasaport veya pasaport kaybı, çocuk pasaportu, geçici pasaport, kimlik, süresi dolan pasaport ve kimlik yenileme başvuruları.

Bu gibi durumlarda başvurunuzu doğrudan Almanya Konsolosluğu’na randevu alarak yapabilirsiniz.

Randevu Talep Formu
T.C. Pasaportlarında U İle Başlar.
Belli değil ise boş bırakabilirsiniz.
Belli değil ise boş bırakabilirsiniz.
Email adresi zorunlu değildir. Ancak olması işlemlerinizi kolaylaştırır.
IP Adresiniz: 18.207.240.35

Randevu formu için butonu tıkla.

Başkonsolosluğun Çalışma Saatleri

İzmir Almanya Başkonsolosluğu’nun belirli bir çalışma saati bulunmaktadır. Vize başvuruları için gişe saatleri hafta içi her gün sabah 08:00 ile öğlen 12:00 arasıdır. Pasaport dağıtımı ise yine hafta içi her gün saat 13 ile 13:30 arasında gerçekleştirilmektedir. Telefonla görüşmeyi tercih edenler ise Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri saat 15:00 ile 16:45 arası başkonsolosluğa telefonla ulaşabilirler. Cuma günleri ise bu işlem 12:00 ile 13:45 arası gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Temmuz ve Ağustos aylarında telefon ile görüşme saatleri Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri 15:00 ile 16:45 arası, Çarşamba ve Cuma günleri ise 12:00 ile 13:45 arasında olacak şekilde değişmektedir. Gerçekleştirilen yoğun talep nedeniyle telefonda bekleme sürelerini azaltmak adına başvurunuz ile ilgili bilgileri e-posta üzerinde veya faks ile irtibata geçerek öğrenebilirsiniz. E-postanın başvuru dosyasına ekleyebilmek için işlem numarasını, doğum tarihinizi veya pasaport numaranızı belirtmeniz gerekmektedir.

Kimler Başvurabilir

İzmir’de bulunan Almanya Başkonsolosluğuna Afyonkarahisar, Antalya, Aydın, Burdur, Denizli, Isparta, İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla, Uşak illerinde ikamet edenler başvurabilir. Ayrıca bu illerin dışında Antalya, Burdur ve Isparta illerinde ikamet etmekte olanlar için de Antalya temsilciliği de bulunmaktadır. Almanya Federal Cumhuriyeti İzmir Başkonsolosluğu Almanya’nın ve ülkemizin resmi tatil günlerinde hizmet vermemektedir. Bu detaylı bilgiler vize başvurusu için zaman tercihinin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Almanya Konsolosluğu İzmir Adres ve Telefon Bilgileri

Almanya Konsolosluğu İzmir ve çevre illerinden Türk ve Alman vatandaşlara hizmet vermektedir. Konum olarak İzmir’in Balçova ilçesinde bulunan konsolosluğa ulaşım da oldukça kolaydır. Otogar ve Havalimanından arabayla yarım saatlik bir mesafede bulunmaktadır. Bölgeye giden otobüsleri kullanarak kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Almanya Başkonsolosluğu İzmir biriminin açık adresi Korutürk Mah., Havuzbaşı Sokak 1, 35330 Balçova-İzmir, Türkiye olarak geçmektedir. Eğer başkonsolosluğa gidecekseniz internet üzerinden veya telefon ile Almanya konsolosluğu randevu almanız gerekmektedir. Telefon üzerinden vize işlemleri için destek hatları artık bulunmamaktadır. Bu nedenle İzmir Alman Başkonsolosluğu’nun resmi internet sitesi üzerinden gerekli bilgileri alabilir ve randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Başkonsolosluğa 0232 488 88 88 telefon numarası üzerinden direkt olarak ulaşabilirsiniz. Yoğunluk nedeniyle telefonlarınız bazen açılmayabilir. Ayrıca çalışma saatleri dışında olan acil durumlarınızda 0532 283 36 34 telefon numarasını arayabilirsiniz. Telefonu yanıtlayan görevli yalnızca Almanca konuşuyor. Aynı zamanda vize ve pasaport işlemleri ile ilgili bilgi verilmiyor. Yalnızca acil durumlarınızda kullanmanızı öneriyoruz.

İzmir Başkonsolosluğu vize bölümünü mesai saatleri içerisinde arayabileceğiniz ve vize işlemleriniz hakkına bilgi ve randevu alabileceğiniz iletişim numarası da 0232 488 88 88 olarak belirtilmiş. Ancak pasaport işlemleri için numara 0232 488 88 60 olarak karşımıza çıkıyor.

Menü