İstanbul Almanya Başkonsolosluğu

Almanya’nın İstanbul’da bulunan temsilcisi İstanbul Almanya Konsolosluğu hem İstanbul’da ve İstanbul Konsolosluğunun görev bölgesinde ikamet eden Almanya vatandaşları hem de İstanbul’da ve İstanbul Konsolosluğunun görev bölgesinde ikamet eden Türk vatandaşlarının diplomatik olmayan resmi işlemlerinde yardımcı olmak ve bu süreçlerin işleyişini kontrol etmektir. Almanya İstanbul Başkonsolosluğu kendi görev alanı içerisinde ikamet eden Alman vatandaşlarının evlilik, boşanma, noter işlemleri gibi farklı konulardaki ihtiyaçlarında destek olmaktadır. Almanya İstanbul Konsolosluğunun Hukuk ve Konsolosluk işleri bölümü 01.01.2015 tarihi itibariyle randevulu sistem ile hizmet vermektedir.

Bazı durumlarda Konsolosluk işlemleri için randevu almanız gerekebilir. Bu gibi durumlarda 0850 304 38 39 numaralı telefon hattımız üzerinden kolayca randevu talep edebilir veya alt kısımda butonu kullanabilirsiniz. Randevusuz başvurular kabul edilmemektedir.

Hangi durumlarda Almanya konsolosluğuna randevu almanız gerekiyor?

  • Almanya’ya doksan günden az yapacağınız vize başvurularınız için.
  • Almanya’ya doksan günden fazla yapacağınız oturum amaçlı konaklama veya seyahatleriniz için.
  • Almanya oturum kartı başvurusu ve yenileme veya Almanya ülkesine geri dönüş için.
  • Almanya aile birleşimi talepleriniz için.
  • Soyadı Beyanı ve Evlenme Ehliyet Belgesi
  • Belgeleme ve Tasdik İşlemleri
  • Pasaport veya pasaport kaybı, çocuk pasaportu, geçici pasaport, kimlik, süresi dolan pasaport ve kimlik yenileme başvuruları.

Bu gibi durumlarda başvurunuzu doğrudan Almanya Konsolosluğu’na randevu alarak yapabilirsiniz.

Randevu Talep Formu
T.C. Pasaportlarında U İle Başlar.
Belli değil ise boş bırakabilirsiniz.
Belli değil ise boş bırakabilirsiniz.
Email adresi zorunlu değildir. Ancak olması işlemlerinizi kolaylaştırır.
IP Adresiniz: 18.207.240.35

Randevu formu için butonu tıkla.

Almanya İstanbul Başkonsolosluğu Görev Alanı

Bir sebepten ötürü Almanya’ya gitmek isteyen Türk vatandaşları bize başvuru işlemlerini Almanya İstanbul Başkonsolosluğu aracılığı ile yapabilirler. İstanbul Konsolosluğu görev alanında bulunan illerde yaşayan yani Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Düzce, Edirne, Eskişehir, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ ve Yalova illerinde ikamet eden T.C vatandaşları bize başvurularını Almanya İstanbul Konsolosluğuna yapmak zorundadırlar. Almanya İstanbul Başkonsolosluğu Bursa ve Edirne’de hizmet veren fahri konsolosluklar ile desteklenmekte, konsolosluğun iş yükü ve yoğunluğu hafifletilmektedir.

Vize başvurusu yaparken ikamet edilen ilin hangi konsolosluğun görev alanında olduğunda dikkat edilmelidir. Almanya’ya seyahat etmek isteyen üçüncü ülke vatandaşlarının vize işlemlerine Almanya Ankara Büyükelçiliği ile birlikte Almanya İstanbul Başkonsolosluğu ilgilenmektedir.

Almanya İstanbul Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri

Almanya İstanbul Başkonsolosluğunda farklı işlemler için farklı çalışma saatleri söz konusudur. Türkiye’de yaşayan ya da Türkiye’ye seyahat eden Alman vatandaşları konsolosluğa hafta içi mesai saatleri dışında gece 00:00’a kadar, Cumartesi, Pazar ve tatil günlerinde ise 08:00 ila 00:00 saatleri arasında ulaşabilirler.

Vize işlemleri için konsolosluğa gelmek isteyenler Pazartesi’den Perşembe’ye kadar; 7:15-11:45 ve 12:45-16:00 saatleri arasında, Cuma günü ise 7:15-13:00 saatleri arasında gelip işlem yapabilirler. Konsolosluk Cumartesi ve Pazar günleri vize işlemleri için hizmet vermemektedir.

Almanya Konsolosluğu İstanbul Adres ve Telefon Bilgileri

Almanya Başkonsolosluğu İstanbul departmanının açık adresi Gümüşsuyu Mahallesi, İnönü Cd. No:10, 34437 Beyoğlu/İstanbul

Telefon
+90 212 334 61 00

Faks
+90 212 249 99 20

Hukuk ve Konsolosluk İşleri Bölümü:
Telefon: +90 212 334 61 60 ve 61 (Pzt – Per 13.00 – 15.00 saatleri arası)
Faks: +90 212 292 95 01

Vize Bölümü:
Telefon: +90 212 334 61 67 (Pazartesi – Cuma: 08.00 – 12.00 saatleri arası) Faks: +90 212 245 26 24

Menü