1. Ana Sayfa
 2. arrow_right_alt
 3. Almanya Konsolosluğu
 4. arrow_right_alt
 5. Gaziantep

Gaziantep Almanya Konsolosluğu

Gaziantep Alman Konsolosluğu, Antep ve çevre illerine hizmet vermektedir. Ancak, fahri konsolosluk olduğu için bazı yetkileri sınırlıdır. Türk vatandaşların vize işlemlerini yapma gibi yetkileri bulunmamaktadır. Bu nedenle bağlı olduğu Almanya Büyükelçiliği Ankara üzerinden bu işlemlerinizi halletmeniz gerekmektedir. Diğer Alman konsoloslukları gibi Türkiye ve Almanya arasındaki kültürel, ekonomik ve politik ilişkileri desteklemeyi amaç edinmişlerdir.

Türk vatandaşlarımızın vize ve pasaport işlemlerini yaptıramadığı Almanya Konsolosluğu Gaziantep, Alman vatandaşlarının pasaport yenileme, pasaport çıkartma, vatandaşlık belgesi alma ve belge onaylatma gibi işlemleri konusunda yardımcı oluyor. Türk vatandaşı olarak Gaziantep’te Almanya vizesi almak istiyorsanız, size en yakın vize başvuru merkezine giderek bu konu hakkında gerekli bilgiyi aldıktan sonra işlemlerinize başlamanızı öneriyoruz.

Eğer Almanya vize başvurusu yapmayı düşünüyorsanız öncelikle İstanbul Almanya Başkonsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş İDATA vize başvuru merkezleri ile iletişime geçmeniz gerekiyor. Aracı kurumlar ile yapmış olduğunuz başvurular en son Almanya Konsolosluğu İstanbul konumunda toplanıyor ve değerlendirme, onaylama işlemleri yapılıyor.

Hangi durumlarda Almanya konsolosluğuna randevu almanız gerekiyor?

 • Almanya’ya doksan günden az yapacağınız vize başvurularınız için.
 • Almanya’ya doksan günden fazla yapacağınız konaklama veya seyahatleriniz için.
 • Almanya oturum kartı başvurusu ve yenileme veya Almanya ülkesine geri dönüş için.
 • Almanya aile birleşimi talepleriniz için.
 • Soyadı Beyanı ve Evlenme Ehliyet Belgesi
 • Belgeleme ve Tasdik İşlemleri
 • Pasaport veya pasaport kaybı, çocuk pasaportu, geçici pasaport, kimlik, süresi dolan pasaport ve kimlik yenileme başvuruları.

Bu gibi durumlarda başvurunuzu doğrudan Almanya Konsolosluğu’na randevu alarak yapabilirsiniz.

Bilgilendirme

Almanya vize başvurusu ve diğer konsolosluk işlemleri için kolayca randevu alabilirsiniz.

Almanya Konsolosluğu Gaziantep Görev Bölgesi

Gaziantep Almanya Fahri Konsolosluğu görev bölgesi bakımından çevresindeki illerde yaşayan vatandaşlara da hizmet vermektedir. Vize başvurusu konusunda hizmet vermiyor olmalarına rağmen, bilgi almak için konsolosluğu ziyaret edebilirsiniz. Konsolosluğun hizmet verdiği iller;

 • Gaziantep
 • Şanlıurfa
 • Kahramanmaraş
 • Adıyaman
 • Kilis

Yukarıdaki illerde yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Türkiye’de ikamet eden üçüncü ülke vatandaşları ve Almanya Federal Cumhuriyeti vatandaşları Almanya Fahri Konsolosluğu Gaziantep biriminden vize işlemleri hakkına bilgi alabilirler. Alman vatandaşlar ise pasaport işlemleri için Antep konsolosluğunu kullanabilirler. Eğer yukarıdaki listede yazmayan bir bölgede yaşıyorsanız, öncelikle bölgenize bakan Alman konsolosluğunu öğrenmenizi ve sonrasında arayarak bilgi almanızı öneriyoruz.

Gaziantep Alman Konsolosluğu Adres ve İletişim Bilgileri

Gaziantep Alman Konsolosluğu, bulunduğu konum sayesinde görev bölgesine giren illerin tam merkezinde yer alıyor. Otobüsle veya şahsi aracınızla 1 saat ile 2 saat gibi bir sürede dış illerden de ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Gaziantep otogardan ve havaalanından da ulaşım 30 dakika kadar sürüyor. Konsolosluğun açık adresi ise şu şekilde;

 1. Organize Sanayi Bölgesi, 83120 No’lu Cad. No. 10, Başpınar / Şehitkamil / Gaziantep
Menü