1. Ana Sayfa
 2. arrow_right_alt
 3. Almanya Konsolosluğu
 4. arrow_right_alt
 5. Antalya

Almanya Konsolosluğu Antalya

Antalya Almanya Konsolosluğu, İzmir Başkonsolosluğuna bağlı bir şekilde çalışmaktadır. Şu anda konsolos olarak Wolfgang Wessel görev almaktadır. Kurum Türkiye vatandaşları için vize, oturum izni, aile birleşim vizesi gibi konularda destek sağlamamaktadır. Eğer Antalya bölgesinde yaşıyorsanız, bu işlemler için Almanya İzmir Başkonsolosluğuna başvurmanız gerekmektedir. Almanya Konsolosluğu Antalya birimi yalnızca Alman vatandaşı olanlar için belge tasdiki, pasaport ve vatandaşlık belgesi gibi işlemlerini gerçekleştirmektedir.

Eğer Almanya’ya seyahat etmeyi düşünüyorsanız veya iş gezisi, fuar katılımı gibi durumlar söz konusuysa, bilgi ve işlemler için Almanya İzmir Başkonsolosluğu, İstanbul Başkonsolosluğu veya Ankara Almanya Büyükelçiliği bu konularda ulaşmanız gereken birimler olacaktır. Antalya bilindiği gibi çok sayıda Alman turist ağırladığı için bu bölgede onların ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla bu konsolosluk kurulmuştur.

Eğer Almanya vize başvurusu yapmayı düşünüyorsanız öncelikle İstanbul Almanya Başkonsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş İDATA vize başvuru merkezleri ile iletişime geçmeniz gerekiyor. Aracı kurumlar ile yapmış olduğunuz başvurular en son Almanya Konsolosluğu İstanbul konumunda toplanıyor ve değerlendirme, onaylama işlemleri yapılıyor.

Hangi durumlarda Almanya konsolosluğuna randevu almanız gerekiyor?

 • Almanya’ya doksan günden az yapacağınız vize başvurularınız için.
 • Almanya’ya doksan günden fazla yapacağınız konaklama veya seyahatleriniz için.
 • Almanya oturum kartı başvurusu ve yenileme veya Almanya ülkesine geri dönüş için.
 • Almanya aile birleşimi talepleriniz için.
 • Soyadı Beyanı ve Evlenme Ehliyet Belgesi
 • Belgeleme ve Tasdik İşlemleri
 • Pasaport veya pasaport kaybı, çocuk pasaportu, geçici pasaport, kimlik, süresi dolan pasaport ve kimlik yenileme başvuruları.

Bu gibi durumlarda başvurunuzu doğrudan Almanya Konsolosluğu’na randevu alarak yapabilirsiniz.

Bilgilendirme

Almanya vize başvurusu ve diğer konsolosluk işlemleri için kolayca randevu alabilirsiniz.

Almanya Konsolosluğu Antalya Görev Bölgesi

Antalya Alman konsolosluğu oldukça küçük bir bölgeye hizmet vermektedir. Konsolosluğun görev bölgesi aşağıdaki illerimizi kapsamaktadır;

 • Antalya
 • Burdur
 • Isparta

Eğer yukarıdaki bölgelerden birinde ikamet eden Türkiye veya Almanya Cumhuriyeti vatandaşıysanız, Antalya Almanya Konsolosluğu üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Yukarıdakilerden harici bir il ya da bölgede oturuyorsanız bölgenize hangi konsolosluğun baktığını araştırabilirsiniz. Eğer bölgenize bakan bir konsolosluk bulunmuyorsa Almanya Başkonsolosluğu İzmir, Almanya Başkonsolosluğu İstanbul veya Almanya Büyükelçiliği Ankara işlemlerinizi halledebileceğiniz kurumlardır.

Antalya’da Almanya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Türk vatandaşları için Almanya Konsolosluğu Antalya şubesi vize konusunda herhangi bir yardımda bulunmuyor. Ancak konsolosluğun anlaşmalı olduğu resmi vize kurumu iDATA ve diğer vize merkezleri üzerinden gerekli evraklarla birlikte başvuruda bulunabiliyorsunuz. Almanya, tıpkı diğer Avrupa Birliği üyesi ülkeler gibi Schengen vizesi ile turist almaktadır. Eğer turistik ve gezi amaçlı seyahat, akraba ziyareti, transit geçiş veya iş seyahati gibi durumlardan dolayı vize almak istiyorsanız toplamda 90 gün süren schengen vizesinden yararlanabilirsiniz.

90 günü aşacak seyahatleriniz, aile birleşimi, sözleşmeli işçilik, üniversite veya dil eğitimi gibi bir amaçla yapacağınız başvurularda ulusal vize almanız gerekmektedir. Bu durumda öncelikle vize merkezleri ile iletişime geçerek hangi durumda ne tür evrakların gerekli olduğu hakkına bilgi almanız gerekmektedir. Sonrasında bu kuruluşlar sizlere gerekli belgeler hakkında detaylı bilgiyi verip, bir randevu oluşturacaktır. Eğer evraklarınızı randevu vaktinde tam olarak getirebilirseniz, işleminiz İzmir Almanya Başkonsolosluğuna gönderilecek ve sonrasında karara bağlanacaktır.

Vize başvuruları seyahat tarihinden en az 3 ay öncesinden yapılmak zorundadır. Bayram dönemlerinde bu duruma dikkat etmeye özen gösterin. Çok yoğun olan dönemlerde, geç başvurup geri dönüş alamayabilirsiniz.

Menü