İDATA Almanya Vize Başvurusu

Almanya vize başvurusu için profesyonel destek alın. Hemen iletişim hattımız üzerinden bizi arayın veya online randevu formunu doldurun başvurunuzu kolayca gerçekleştirin.

iDATA, Türkiye’nin birçok ilinde hizmet veren, Almanya konsoloslukları tarafından resmi bir şekilde görevlendirilmiş tek vize başvuru merkezidir. Almanya ülkesine seyahat etmek isteyen Türk vatandaşların konsoloslukla arasındaki işlemlerin hızlı ve kolay bir şekilde halledilmesi için gereken bütün işlemleri yapmaktadır. Bu noktada vize başvurunuzu iDATA üzerinden yapıyor olsanız da olumlu veya olumsuz cevabı vermek iDATA’nın yetkileri arasında değildir. Vize alıp alamayacağınıza konsolosluklar karar vermektedir. Almanya vizesi için gerekli evraklar listesi adlı sayfadan hazırlamanız gereken belgelerin listesine ulaşabilirsiniz.

Ankara, Antalya, Bursa, Gaziantep, İstanbul, İzmir ve Trabzon ofislerinden Online Randevu alarak başvurunuzu konsolosluğa gitmeden kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Size en yakın ofis hangisi ise başvurunuzu oradan yapabilirsiniz. Ancak Bursa, Gaziantep ve Trabzon ofislerinden yapılan başvurular gecikmeli olarak sonuçlanmaktadır. Eğer aceleniz var ise başvurunuzu Ankara, İstanbul ve İzmir ofislerinden yapmaya özen gösteriniz.

İlgili konsolosluklarının iş yükünü azaltma ve insanların eksik evraklar yüzünden ret almasını engelleme konusunda iDATA oldukça etkili işler ortaya koyuyor. Schengen vizesi (90 günden kısa süreli AB vizesi) veya ulusal vize (90 günden fazla kalacaklar için vize) almak isteyenler için konsoloslukların istediği evrakların eksiksiz bir şekilde toplanması konusunda insanlara yardımcı oluyorlar. Bu sayede konsolosluğa ulaşan başvurularda herhangi eksik bir belge bulunmuyor ve kabul oranları da oldukça yüksek oluyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Başvuruda bulunabilmem için pasaportumun süresi ne olmalıdır?
Schengen vize ne demektir?
Ulusal vize ne demektir?
Schengen vize başvurumu ne zaman yapmalıyım?
Yeşil pasaport için vize almam gerekiyor mu?
Schengen vize başvurumu iDATA ofislerinden yapmak zorunda mıyım?
İDATA randevu almak zorunlu mu?
Başvuruda bulunabilmem için pasaportumun süresi ne olmalıdır?

Almanya Schengen vize başvuruları için, son 10 yılda alınmış olan, Turistik başvurular için öngörülen seyahat bitim tarihinden itibaren en az 3 ay geçerliliği olan, Ticari başvurular için başvuruya gelindiğinde az 6 ay süresi bulunan pasaporta sahip olmalısınız.

Schengen vize ne demektir?

Schengen Vizesi (C tipi), Schengen Antlaşması’na dahil ülkelerde (Schengen Ülkeleri) her altı ay için en fazla 90 günlük bir süre zarfında, yetkili konsolosluğun verdiği vize geçerlik süresi kadar seyahat etmeye ve konaklamaya izin veren vize tipidir.

Ulusal vize ne demektir?

Ulusal vizeler (D tipi), Schengen bölgesinde 90 günü aşan ikamet süreleri için geçerlidir. Örneğin; Aile birleşimi, Almanya’da çalışmak veya üniversite eğitimini sürdürmek gibi amaçlarda alınan vize tipidir.

Schengen vize başvurumu ne zaman yapmalıyım?

Seyahatinizin başlangıç tarihine en fazla 90 gün kala Schengen vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Seyahatinizin başlangıç tarihine 90 günden daha fazla süre var ise vize başvurusunda bulunamazsınız. Web sitemiz üzerinden duyurularımızı ve resmi tatil günlerini takip etmenizi ve randevunuzu ona göre belirlemenizi tavsiye ederiz.

Yeşil pasaport için vize almam gerekiyor mu?

​Schengen ülkesinde 90 günden fazla kalmayacak olan yeşil pasaport sahibi kişilerin Schengen Vizesi almasına gerek yoktur.

Schengen vize başvurumu iDATA ofislerinden yapmak zorunda mıyım?

​Hayır, başvurunuzu Almanya Temsilcilikleri tarafından yetkilendirilen tek yetkili kurum iDATA’dan yapabileceğiniz gibi, aynı zamanda Almanya Elçilik / Başkonsoloslukların takvimlerine göre alınacak olan bir randevu ile de yapabilirsiniz. Ancak bu durumda yaşanabilecek sorunlar için İDATA’dan destek almanız mümkün değildir.

İDATA randevu almak zorunlu mu?

Evet randevu alınması zorunludur. İDATA ofislerine başvuru için bu şarttır.

iDATA Ofisleri ve Adres Bilgileri

İDATA Ankara:

Remzi Oğuz Arık Mah. Atatürk Bulvarı Ata Ap. No: 231/A Çankaya – Ankara

İDATA Antalya:

Çağlayan Mah. 2053. Sok. No: 28 Ateşoğulları Apt. D: 1 Lara/Muratpaşa – Antalya

İDATA Bursa:

Muradiye Mah. Çekirge Cad. No: 31/A Sevilen Apt. Osmangazi – Bursa

İDATA Gaziantep:

Budak Mahallesi 10031 Nolu Sk. Yasem İş Merkezi NO: 42 C / 0 Şehitkamil / Gaziantep

İDATA İstanbul (Altunizade):

ltunizade Mah. Kısıklı Cad. Shibuya Sok. Sarkuysan – AK İş Merkezi A Blok No: 4/2 1. Bodrum 1 No’lu Ofis Üsküdar/İstanbul

(Kadıköy’de bulunan ofis, Üsküdar’a taşınmıştır.)

İDATA İstanbul (Harbiye):

İnönü Mah. Cumhuriyet Cad. No: 123 Giriş Kat Harbiye/Şişli – İstanbul

İDATA İzmir:

Şair Eşref Bulvarı No:21 Giriş:1 Zemin Kat – Konak / İzmir

İDATA Trabzon:

İnönü Mah. Yavuz Selim Bulvarı Öztürkler Apt. No: 309 / A Ortahisar / Trabzon ( Fatih Devlet Hastahanesi Üstü, Tanjant Yolu Üzeri )

İDATA İletişim Numarası:

0850 460 84 93

Firmamız Almanya Vize Başvurularını İDATA aracılığı ile gerçekleştirmekte olup siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amaçlı olarak bu yazıyı ele almıştır.

Menü