Almanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Listesi 2020

Not: Burada yer alan belgeler 90(doksan) güne kadar olan Ticari, Turistik, Aile/Arkadaş ziyareti, kültürel, sportif veya bir etkinliğe katılma gibi amaçları olan Schengen vize başvuruları için geçerlidir. Daha uzun süreli ulusal vize başvuruları için lütfen bizimle iletişime geçin. Gerekli evrakları hazırladıktan sonra veya öncesinde Almanya Vize Randevu sayfasından ya da iletişim hattımız üzerinden randevu talebinde bulunmanız gerekmektedir. Başvurunuzu Ankara, Antalya, İstanbul, İzmir, Bursa, Gaziantep ve Trabzon yetkili ofislerinden yapabilirsiniz.

Önemli Uyarı: İnternet üzerinde gerekli evraklarla alakalı bir çok web sayfası bulunmaktadır. Ama ne yazık ki çoğu sayfada detaylı açıklama bulunmamaktadır. Bu sayfada yer alan gerekli evraklar listesi, başvurunuzu sorunsuzca yapabilmeniz için detaylıca açıklanmıştır.

Dilerseniz Almanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Listesini ve Almanya Vize Başvuru Formunu Email Adresinize Gönderebilirsiniz. Bunun için altta ki formu doldurmanız yeterli.

Email'e Gönder

2020 yılı Almanya vize başvurusu için istenen evraklar listesini sizler için sıraladık:

 1. Pasaport: Yeni pasaport başvurusu yapacaksanız en az bir yıllık geçerli olması önemlidir. Eğer daha önceden bir pasaportunuz varsa ve dönüş tarihinizden itibaren 3 ay daha geçerlilik süresi kalıyor ise bu pasaport ile başvuru yapabilirsiniz.  Pasaportun resimli sayfası ve son 3 yıl içerisindeki vizelerinize (Schengen ülkeleri, İngiltere, ABD, Kanada, Avustralya, Kore, Japonya, Yeni Zelanda) ait fotokopiler gerekmektedir. Geçerliliği sona ermiş eski pasaportlar da başvuru sırasında ibraz edilmelidir.
  Not: Evlilik, boşanma vb. durumlarda ad, soyad değişiklikleri sebebiyle güncel olmayan pasaportunuz ile başvurunuz kabul edilemeyecektir. 18 yaş üstü yabancı uyruklu başvuru sahiplerinin pasaportlarında mutlaka imza alanları dolu olmalıdır.
 2. Biometrik Fotoğraf: Son 6 ay içerisinde çekilmiş,Biometrik özelliklere uygun, rötuşsuz, arka fonu beyaz, 35×45 mm ebatlarında ve  tüm yüzün net göründüğü 1 adet fotoğraf gereklidir.
 3. Başvuru Formu: Tüm alanlar eksiz ve hatasız olamalıdır. Doldurduğunuz formun çıktısını başvuru günü yanınızda getirmelisiniz. Hatalı doldurulan form vize talebinize olumsuz yanıt almanıza neden olabilir. Yeterli bilginiz yok ise bizden destek alınız.
  Not: Dilerseniz bu form şirketimiz tarafından sizin adınıza doldurulmaktadır.
 4. Seyahat Sağlık Sigortası: En az 30.000 Euro teminatlı ve Schengen bölgesinde geçerli olmalıdır. Seyahat sağlık sigortası poliçesinin aslı ıslak kaşe ve imzalı fotokopisi ile ibraz edilmelidir. Seyahat sağlık sigortası her durumu kapsayacak şekilde olmalıdır. Bir başka ifadeyle örneğin 8 ila 13 Mart tarihlerinde seyahat etmek istiyorsanız, en az 7 Mart´tan 14 Mart´a kadar geçerli bir seyahat sağlık sigortası ibraz etmeniz gerekmektedir.
  Not: Eğer istenilirse seyahat sigortası şirketimiz tarafından sizin adınıza yaptırılmaktadır.
 5. Konaklama Belgesi: Seyahat konaklama durumunuza ait belgeleri ibraz etmeniz gerekmektedir. Konaklama rezervasyonları otel, pansiyon veya ilgili ülkeden davet eden kişinin evinde kalacaksanız yabancılar dairesince yada bağlı bulundukları Belediye kurumlarından hazırlattığı onaylı davetiyenin geçerli aslı ile birlikte fotokopisi de ibraz edilmelidir.
 6. Seyahat Gidiş Dönüş Belgesi: Uçuş veya tur organizasyonlarının rezervasyonları sunulmalı ve gidiş dönüş tarihleri ile seyahat detaylarını içerir olması gerekmektedir.
  Not: Kurumumuz vizeniz çıkmadan bilet almanızı kesinlikle önermemektedir. Bu durumda dilerseniz sizin adınıza geçici bir rezervasyon belgesi hazırlayabiliriz.
 7. Nüfus Kayıt Örneği Aslı: Türk vatandaşları için; Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği mühürlü aslı ibraz edilmelidir. Düşünceler kısmı doldurulmuş olmalıdır. (Ticari başvurularda gerek yoktur)
 8. Davetiye Belgeleri:
  • Eğer gidiş amacınız bir aile/arkadaş ziyareti ise Almanya’dan davet eden tarafından adınıza gönderilen davetiye belgesinin aslını dosyanıza eklemeniz gerekmektedir.
  • Ticari amaçla ziyaret ediyorsanız, ilgili ülkede ki firmadan adınıza gönderilmiş davetiyenin çıktısı yeterlidir.
  • Fuar ziyareti ise fuar katılım belgesi veya bileti sunmanız gerekmektedir.
  • Kısa süreli erasmus, dil öğrenimi ve benzeri faaliyetler içinde adınıza gönderilmiş bir kayıt belgesi gerekmektedir.

  Not: Turistik vize başvurularında davetiye istenmez.

 9. Banka Hesap Hareketleri: Sürekli çalıştığınız güncel hesap hareketleri olan bankanızdan son 3(üç) ya ait hesap dökümü. Çalışanlar, memurlar ve emekliler maaş aldıkları bankadan almaları zorunludur. Varsa ek olarak diğer banka hesap hareketlerini ekleyebilirler.
 10. Ek Gelir Belgeleri: Varsa eğer tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri, ek hesap dökümleri vb. diğer gelirler sunulmalıdır.

Mesleki Belgeler:

İş Yeri Sahipleri : oda kaydı, faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, güncel vergi levhası ve varsa ek gelir belgelerini sunmalıdırlar.
Çalışanlar : Görev yazısı, gidiş dönüş tarihleri için izin yazısı, maaş bordrosu, sigorta hizmet dökümü ve işe giriş bildirgesi sunmalıdırlar.
Emekliler : Emekli olduklarını gösteren belge sunmaları yeterlidir.
Memurlar : Görev yazısı, izin yazısı ve maaş bordrosu
Çiftçiler : Ziraat odasından alınmış çiftçilik belgesi, sigorta hizmet dökümü.
Öğrenciler : Öğrenci Belgesi

 1. Belirli bir maddi geliri olmayanlar: ( öğrenciler, ev hanımları vs.), kendilerini maddi olarak destekleyen 1. dereceden yakınlarının geçimi ile ilgili evrak listelerini hazırlamalıdırlar. Buna ek olarak, 1. dereceden yakını tarafından destekleneceklerine dair ıslak imzalı ve okunaklı bir dilekçe de ibraz etmeleri gerekmektedir.Reşit olmayan çocuklar için her iki veliden noter onaylı, son 6 ay içerisinde çıkartılmış muvaffakatname aslı ve fotokopisi alınması ve çocuklara ayrı doldurulmuş olan vize başvuru formlarının hem anne hem de baba tarafından imzalanması gerekmektedir.

Online Başvuru

Uyarı: Gaziantep ve Trabzon ofislerinden yapılan başvurular İDATA Ankara şubesine oradan konsolosluğa iletilmektedir. Bu esnada gecikmeler yaşanmaktadır. Başvurunuzu Ankara ofisimizden yaparak daha hızlı sonuçlanmasını sağlayabilirsiniz.
T.C. Pasaportlarında U İle Başlar.
Belli değil ise boş bırakabilirsiniz.
Belli değil ise boş bırakabilirsiniz.
Email adresi zorunlu değildir. Ancak olması işlemlerinizi kolaylaştırır.
IP Adresiniz: 18.207.240.35
Menü